среда, 23 октября 2013 г.

Звук [ДЖ ]. Позначення його буквосполученням «ДЖ». В.Дуб «Бджілка».


Тема.  Звук  [ДЖ ]. Позначення його  буквосполученням  «ДЖ».  В.Дуб «Бджілка».
Мета: Закріпити засвоєні звукові значення буквосполучення дж; вчити учнів правильно артикулювати звуки, виділяти їх у словах; удосконалювати навички читання. Розвивати вміння робити звуко-буквений аналіз слів; збагачувати словниковий запас учнів, пам'ять, мислення, увагу; розвивати уміння працювати в па­рах. Виховувати любов до природи, бережне ставлення до неї.
Обладнання: каса букв, звукові  фішки, предметні  малюнки, плакат бджоли з квітами, підручник.
Тип уроку. Комбінований.
Література: Навчальні програми для загальноосвітніх навчальних закладів із навчанням українською мовою 1-4 класи. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2012. – 392 с., Буквар : підруч. Для 1 кл. загальноосвіт. навч. закл./ М.С.Вашуленко, О. В. Вашуленко. – К. : Видавничий дім «Освіта»,2012. – 152 с.; журнали «Розкажіть онуку», «Початкова школа», інтернет ресурси.

            Хід  уроку
І. Організація  учнів до уроку
1. Привітання

         Дзвоник вже сигнал нам дав,
Працювати час настав.
То ж і ми часу не гаймо,
Працювати починаймо.
-          Добрий день!Сідайте!.
-          Сьогодні урок проведу з вами я, а звати мене – Оксана Степанівна
2. Психологічна настанова «Спіймай мій настрій».
- Дітки, посміхніться, «зніміть» посмішку зі свого обличчя долонею і «киньте» своєму сусідові . «Спіймайте» посмішку, «прикрасьте» нею своє обличчя.

ІІ. Актуалізація опорних знань
  1. Імітація звуків природи . Вправа «Пригадай».
      Дітки, а зараз ми спробуємо відтворити звуки природи. Я вам говорю чий звук потрібно відтворити, а ви відтворюєте цей звук, отож почали!
-Як комарик дзижчить? (дз)
-Як вітерець сердитий виє? (У)
-Як вужик у траві сичить? (с)
-Як у полі тракторець дерчить? (Др)

  1. Бесіда.
-          З яким звуком ми ознайомилися на минулого уроку? ( дз)
-          Наведіть приклади слів з цим звуком. (дзвоник, дзеркало, дзиґа, дзвін…)
-          Як він позначається на письмі? (двома буквами)

3. а) ”Драбинка“ складів

- Учні, а зараз ми прочитаємо «драбинку» складів, першу колонку зачитує перший ряд, другу – другий, а потім всі разом. ( показую на плакаті склади учні зачитують).Читаємо повільно, швидко, з прискоренням.






дза     джа
дзо    джо
дзу    джу
дзи    джи
дзе    дже
дзі     джі
                                                 
          б) Вправи на розширення кута зору.
                     СИ • ДЖУ
         ДЖЕ                      РІ
          ДЖЕ                                РЕЛО
  ДЖУН                                            ГЛІ
ДЖЕМ                                                     ПЕР


4. Мовна зарядка.

- Щоб наш ротик працював,
Звуки гарно промовляв -
скоромовку треба повторити,
Швидко й чітко говорити.
    - А зараз ми зачитаємо скоромовку (спочатку зачитую я, а потім разом з учнями).
Женя з бджільми не дружив -
Завжди Женя бджіл дражнив.
Женю бджоли не жаліли –
Та дражнила нажалили!
-          Як дзвенять бджілки ? ( Джжжжж)
-            Який перший звук ми промовляємо?
-    Як ми його промовляємо?(Злито)
-    Якими буквами позначається цей звук?(Д, ж)
5. Гра «Відшукай до схеми слово» 
- Учні, я поки збиралася до вас на урок, подув сильний вітерець і всі мої схеми до слів переплуталися. Допоможіть мені дібрати до схеми потрібне слово.
      - Хто вже знайшов слово до першої схеми (на дошці прикріплені схеми і слова в неправильному порядку,учні виходять до дошки і до кожної схеми підбирають потрібне слово)
- = ● - ●-             (дзвінок)
- ● –                    (джем)
- = ●=             (джміль)


IІІ.Повідомлення теми й завдань уроку.
    - Сьогодні на уроці ми засвоїмо вивчений  матеріал про звук [ДЖ ], познайомимось із цікавим життям дуже працьовитої комахи і прочитаємо цікаве оповідання Валентини Дуб, а щоб дізнатись як воно називається відгадайте загадку.
 Наче птиця крила має  все літає та співає:
Я медок усім ношу, не чіпайте, бо вкушу.
                                                             ( БДЖОЛА)
  - Так, це бджілка. Молодці! Тож сьогодні ознайомимось з оповіданням «Бджілка».
ІV. Узагальнення та систематизація знань.
  - Гуляючи між лісами, полями збираючи пилок з квітів на смачнючий медок до нас в гості на урок дуже хоче завітати  бджілка Жу-Жу. Але вона така трудівниця, що поки не збере з усіх квітів пилок не зможе до нас потрапити. Тож допоможімо бджілці Жу-Жу, виконаймо завдання, що приготували нам квітки.
http://www.dw.de/image/0,,15890247_303,00.jpg
 






  Недарма в народі  кажуть - «Бджола мала, а й та працює». Отже ми, як ті маленькі бджілки почнемо працювати. 

1. Гра «Павутинка»(1 завд.)
   
- Обснуйте нашу бджілку павутинкою, добираючи слова-картинки, що асоціюються зі словом «бджілка».
(Мед, вулик, пасіка, квітуче поле,віск, вощина, рій, пасічник…)  (Учні прикріплюють до дошки, де знаходиться малюнок бджоли інші малюнки).
2. Робота за букварем.( с.138) (2 завд.)
1) Читання слів у стовпчиках(різні види читання):
- «луною»;
- ланцюжком;
- «дощиком»
                           Фізкультхвилинка (3 завд)
 (Під аудіозапис пісні «Бджілка» діти виконують танцювальні рухи.)
3.Читання вірша «Джміль» ( 4 завд.)
-Читання кращим читцем.
-Читання ланцюжком

4.Опрацювання оповідання В. Дуб «Бджілка» (5 завд.)
1) Читання тексту вчителем.(Ілюстрування оповідання на дошці малюнками)
- Як бджілка віддячила Василькові?
2)Самостійне читання тексту учнями.
5) Гра «Не помились!».( 6 завд.)
— Я читатиму перше слово рядка, ви швидко його відшукайте й читайте усе речення.

6)Вибіркове читання (7  завд.)
- Що трапилося із бджілкою?
- Прочитайте, як Василько виручив з біди бджілку?
- Що поставила мама на стіл?
- Як бджілка віддячила Василькові?
 - Яке речення виділено в тексті?
                           ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА (8 завд.)
( вправи для очей, відеоматеріал)
7. Робота над прислів’ям (слайд)
Добра звістка швидко по світу лине!

8. Робота над віршем Л. Костенко «Джміль». (7 завд.)
-Читання вчителем.
         Словникова робота.
 (Фіранка – легка занавіска.)
-Читання «ланцюжком»
-Робота над виразністю читання. Інтонування речень.
V.  Підсумок уроку.
Нарешті, до нас на урок завітала бджілка Жу-Жу і це все завдяки нашої допомоги. Вона дуже рада і вдячна вам, що ви їй так  допомогли і  привезла вам невеличкий гостинець про який ви дізнаєтесь в кінці уроку.

Незабаром продзвенить дзвінок -
То ж підіб’ємо підсумок.
1. Вправа «Мікрофон».
— Згадайте слова, які мають буквосполучення дж.
Джміль,  джерело,   раджу,   ходжу,   бджоли,  джерельце, джмелик, джем, джинси, лоджія, сольфеджіо, сиджу, саджу, воджу, їжджу, джейран, дріжджі, джемпер, джунглі, джгу­тик, народжений, приходжу, джаз, джигіт, джентльмен, аджика, ґринджоли, Джамбул, Джулія.
·         — Як на письмі позначаємо звук [дж]?
·         — Перед яким звуком він пом’якшується?
                                         Як вимовляємо звук [дж]? (злито)
      -   Бджілці Жу-Жу дуже ви сподобались. Вона вам дякує за урок і хоче подарувати   в пам'ять про себе значки - медалі бджілок – трудівниць,щоб нагадували про неї і були такими ж трудолюбивими як бджілки.
                                 Дуже ви були старанні 
Отже, всі ви учні гарні. 
І за труд ваш на уроці 
Вам подякувати хочу.

- Встали всі рівненько. Допобачення!




Тема. Для чого людині органи кровообігу. Практична робота (визначення   роботи серця за частотою пульсу залежно від фізичного навантаження).
                                                Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
1. Привітання
-  Встали всі рівненько, Добрий день! Сідайте! Сьогоднішній урок природознавства проведу з вами я, а звати мене – Оксана Степанівна.
2.  Хвилинка спостережень
-  Учні, йдучи до школи, ви, напевно, завжди спостерігаєте за навколишнім світом. Я впевнена, що і сьогодні ви були уважними, і спостерігали за станом природи, і тому з легкістю відповідатимете на запитання.
- Яка зараз пора року?
- Який місяць за календарем?
- Який день тижня?
- Яке сьогодні число?
- Яка температура повітря?
- Якого кольору небо?
  - Чи були опади, коли ви йшли до школи?
  - Погляньте у вікно і визначте за гілками дерев чи є вітер?
  - Молодці, учні. Бачу, ви уважно спостерігаєте за змінами в природі. Яка б погода не була навколо, але у нас повинен бути завжди хороший настрій.
II. Перевірка домашнього завдання.
- Учні, хто скаже, яку тему ви вивчали на минулому уроці? («Органи дихання»)
     1. Індивідуальне опитування (за картками)
    2. Фронтальне опитування:
- Учні, хто скаже, яку тему ви вивчали на минулому уроці? («Органи дихання»)
- Які ви знаєте органи дихання? ( Носоглотка, гортань, легені, бронхи).
- Яку будову мають легені? ( Пухирці і кровоносні судини)
- Чим людина може вдихати повітря? (Носом)
- Як проходить повітря в легені? (Через легеневі пухирці)
- Що відбувається з вуглекислим газом в організмі? (Людина видихає його, тому що він отруйний для організму).
- Що приносить шкоду легеням? (Пил, тютюновий дим).
- Як треба дбати про органи дихання? (Дбати про чистоту повітря і регулярно провітрювати кімнату, клас, робити вологе прибирання; додержуватись правил гігієни при спілкуванні з хворими, займатися спортом, відпочивати на свіжому повітрі, тренувати м’язи тіла).
- Завдяки чому збільшується об’єм легенів? (Завдяки сильним, розвинутим м’язам)
- Як ви вважаєте, люди яких професій вміють найкраще керувати своїми органами дихання? (Співаки, музиканти, які грають на духовних інструментах (флейті, сопілці, трубі) спортсмени).
- Поміркуйте, чому паління є дуже небезпечним для здоров’я?
(Аналіз відповідей, виставлення оцінок).
 ІІІ. Актуалізація опорних знань
  -  Учні, ми вже вивчили органи дихання, знаємо яку функцію вони виконують в організмі людини. А чи задумувались ви, що в організмі людини є орган, який працює із стуком, нагадує годинник. Це – серце.
-       А як ви вважаєте, яке значення в житті людини має серце?
-       Ви мабуть, часто помічали, що коли порізати пальчик чи подряпатись , то з’являється кров. Чому? (тому, що пошкоджуються судини які розносять кров)
IV. Повідомлення теми та завдань уроку.
    - На сьогоднішньому уроці ми дізнаємось яке значення для нашого організму мають органи кровообігу, ознайомимось із кровоносною системою, будовою і роботою серця; спробуємо визначити роботу серця за частотою пульсу.
   - Отже, тема нашого уроку : «Для чого людині органи кровообігу»
V. Сприймання та усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Розповідь з елементами бесіди.
   - Діти, прикладіть руку до лівого боку грудної клітки. Що ви відчули? (поштовхи серця). Так, це поштовхи серця.
  - Серце працює і вдень і вночі, протягом усього життя. Людина ще не створила таку машину, яка могла б безперервно працювати 70-80 і більше років. Серце – невтомний трудівник.
    Серце має вигляд мішечка. Стінки серця складаються з м’язів. Скорочуючись і розслабляючись, воно виштовхує кров у кровоносні судини, що нагадують трубки. У той час, коли серце виштовхує кров у кровоносні судини ми відчуваємо пульс. Пульс можна легко відчути, якщо пальці однієї руки притиснути до іншої трохи вище долоні (показую). В Цьому місці судини проходять близько біля шкіри, тому добре чути поштовхи.
   2. Практична робота
    - А зараз ми спробуємо визначити роботу нашого серця, полічивши пульс.
Двома пальцями лівої руки знайдіть те місце, де найкраще де найкраще чути поштовхи, і за моїм сигналом тихенько починайте рахувати, скільки разів ви відчуєте поштовхи.
  - Всі знайшли свій пульс на руці, тоді починаймо! (визначаємо пульс за 1 хв.)
 -  Всі порахували?
 -  У дорослої людини цих скорочень має бути 60 -70 разів, а у вас – 90 разів.
   -  Але коли займатися спортом чи фізичною працею, то частота пульсу збільшується. А як ви думаєте, чому це? А це тому, що тоді наше сердечко починає скоріше битися, і цим збільшується і частота скорочень. Зараз ми в цьому переконаємось. Зробимо такий експеримент: вийдемо із-за парт і 15 разів присядемо,і потім ще раз виміряємо пульс.
   - Отже, вийдіть всі із-за парт і за моєю командою 15 разів присядьте, а потім знову сідаємо за свої місця і вимірюємо пульс. Зрозуміли? (учні роблять присідання і потім вимірюємо пульс).
  - Всі порахували свій пульс? Відбулися якісь зміни? (так стало більше скорочень).
  -  Отже, що ми дізнались з цього експерименту? (що частота скорочень збільшується коли займатись спортом)
2. Розповідь з елементами бесіди
 Скорочуючись, серце виштовхує кров у артерії.
     Артерії – це великі кровоносні судини, по яких кров рухається від серця.
Ці судини розгалужуються. Чим далі від серця, тим вони стають тонкішими, є навіть такі як волосинка. Ці тоненькі, найменші судини називаються капілярами. Вони пронизують усі органи нашого тіла, крім скелета. Тому навіть з невеличкої подряпини виступає кров.
    Судинами кров розносить по тілу кисень, який ми вдихаємо, і поживні речовини. У кров переходять непотрібні і шкідливі організми. Разом з кров’ю вони надходять до органів виділення і звідси виводяться назовні.
     Віддавши тілу повітря і поживні речовини, кров по великих судинах – венах тече до серця, із серця до легень, де збагачується киснем і знову повертається до серця. Серце і кровоносні судини складають кровоносну систему, а рух крові по судинах називається кровообігом.
-      Як ви думаєте, що станеться, якщо зупиниться серце? (якщо зупиниться серце настає смерть, бо органам не постачається кисень і поживні речовини, а також не виводять з них продукти розпаду).
-      Ось тому робота серця така важлива для організму людини. 
-      Серце являє собою систему з двох « насосів», розділених м’язовою перетинкою. Правий «насос» одержує по венах бідну на кисень кров і надсилає її по артеріях до легенів, де вона насичується киснем. Потім кров надходить до лівого «насоса», який розсилає її у всі куточки організму (показ на таблиці).
·      Хвилинка-цікавинка.
Учні, а ви знаєте що:
Ø повний кровообіг у дорослої людини здійснюється за 20-28 с., у дитини – за 15с.
Ø за добу кров обертається по тілу 1,5 -2 тис. раз.
Ø Довжина всіх капілярів складає 100 тис. метрів.
Ø  Маса серця  дорослої людини становить 250—350 г, а його розміри відповідають розмірам кулака людини.
     Фізкультхвилинка
-      Учні, а хто знає, як потрібно берегти наше серце?
      Серце відіграє дуже важливу роль в організмі людини, тому його потрібно берегти. Але це не означає, що йому потрібно давати менше навантаження. Навпаки, люди, які не займаються спортом мають слабке серце. У тренованої людини м’язи серця добре розвинені, під час фізичного навантаження воно здатне більше вміщувати її у судини.
-      Отож, наше сердечко потрібно тренувати, а цьому сприяють фізична
праця і спорт.
VII. Осмислення учнями знань.
       1. Робота з підручником ( с. 166-168)
      2. Аналіз малюнка
-      Ось подивіться на малюнок на ст. 166. Що ви бачите? (Органи кровообігу: серце артерії вени)
-      Ось бачите, на схемі в нас позначено серце. Завдяки ньому рухається по організму кров.
-      Що ще ми бачимо? (Вени і артерії).
-      Яку функцію виконують артерії? (Несуть кров від серця). А вени? (Несуть кров до серця).

      3. Ознайомлення зі змістом статті «Для чого людині органи кровообігу»
-      А тепер відкрили свої підручники на ст. 166. Всі знайшли статтю «Для
чого людині органи кровообігу» ( Учні читають ланцюжком по абзацу.)
-       Протягом уроку ми вже ознайомилися з органами кровообігу, а тепер
прочитаємо про них в підручнику.
     4. Бесіда за прочитаним.
-       Скажіть, а що таке кров? (Червона рідина, яка виступає при пораненні будь-якої частини тіла)
-       А яку функцію виконую кров? ( Кров приносить до всіх організмів тіла людини поживні речовини і кисень, а виносить вуглекислий газ і шкідливі речовини).
-       По чому рухається кров? ( Кров рухається по кровоносних судинах).
-       Які є за розміром кровоносні судини? (Великі і маленькі).
-       Що відносимо до великих кровоносних судин? (До них відносимо артерії і вени).
-       Як називають дуже маленькі судини? (Капіляри).
-       Завдяки чому рухається кров? ( Кров рухається завдяки роботі серця).
-       Який вигляд має серце? (Сере має вигляд мішечка).
-       Від серця кров несуть…(артерії), до серця…( вени)
-       Що таке кругообіг? (Це рух крові в організмі).
-       Пригадайте, в якій темі ви вже зустрічали це слово? ( Кругообіг води).
-       Назвіть органи кровообігу. (Серце, артерії, вени, капіляри).
5. Ознайомлення із змістом статті «Бережи органи кровообігу»
   - Ми вже дізналися, що органи кровообігу дуже важливі для людини, і тому їх потрібно берегти. Тому прочитаймо в підручнику на ст. 167 статтю «Бережи органи кровообігу». Щоб дізнатися як їх зберегти. (Читання ланцюжком).
Бесіда за прочитаним
-       Отож дітки. Як потрібно берегти наше сердечко? (Додержуватись режиму дня, вчасно лягати спати).
-       Що потрібно робити, щоб м’язи серця і судин добре працювали? ( Їх потрібно тренувати: займатися плаванням, займатися посильними фізичними вправами і працею на свіжому повітрі, рухливими іграми).
6. Робота в зошиті
VIII.Узагальнення і систематизація знань.
1. Узагальнююча бесіда.
-       Що відчуваємо, коли серце виштовхує кров у кровоносні судини? (пульс).
-       Як можна легко відчути пульс? ( Якщо пальці однієї руки притиснути до іншої трохи вище долоні).
-       По чому рухається кров? (По кровоносних судинах)
-       Судини, по яких кров повертається до серця? ( Вени).
-       Найтонші судини в організмі людини? (Капіляри).
-       Як потрібно берегти органи кровообігу? (Додержуватись режиму дня, вчасно лягати спати, постійно тренувати їх)
-       Що  легені віддають у кров? (Кисень).

2. Гра «Зашифровка»
     Кров виконує дуже важливі функції в організмі людини. Які? А це ви дізнаєтесь якщо зумієте розшифрувати дану зашифровку. У вас є невеличка підказка, фігури складаємо в такому порядку:
    


(Потім на дошці учні розкладають схему у правильному порядку).
                                                                                                       
(У капілярах кров віддає кисень і поживні речовини а вбирає вуглекислий газ та інші непотрібні речовини)
VIII. Підсумок уроку.
1. Бесіда
-       Яку тему ми сьогодні вивчали?
-       Що нового ви дізналися?
-       Що вам найбільше сподобалось?
-       Яке значення мають органи кровообігу в житті людини?

IX. Домашнє завдання.
-       А на домашнє завдання вам буде опрацювати статтю «Для чого людині органи кровообігу» на с. 166 і дати відповіді на запитання після неї.