четверг, 5 декабря 2013 г.


Тема: Твори художників-анімалістів. Зображення тварин у статичному
стані.  «Здраствуйте, звірі, малі і великі!».
Мета: продовжувати поглиблювати знання учнів про анімалізм як  жанр образотворчого мистецтва, удосконалити знання з побудови  композиції на аркуші паперу; закріплювати навички малювання тварин; розвивати спостережливість, пам'ять,  увагу; виховувати любов до тварин та навколишнього середовища.
Обладнання: мультимедійна система, навчальні плакати, приклади робіт, картини художників, альбом для малювання, простий олівець, гуашеві фарби, пензлики, серветка.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Для того щоб уміти малювати,                                                                                                                Потрібно старанно навчатись.                                                                                                                                       Адже важливі такі моменти,                                                                                 Як матеріали та інструменти.                                                                                                                              Щоб навчитись малювати?                                                                                                                                   І щоб  робота  кожної дитини                                                                              Поважно називалася «картина»!
- Отже, на урок образотворчого мистецтва нам потрібні такі матеріали: альбом,олівець, гумка, фарби.
- У всіх це є на парті? Тоді розпочинаємо наш урок!
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь
Бесіда
1.     До якого жанру відносять художні твори на яких зображують тварин?(анімалістичного)
2.     А що означає слово «анімалізм»? (малювання тварин)
3.     Як називають художників що малюють тварин? (анімалісти)
4.     Що зображають на своїх картинах художники анімалісти? (тварин)
ІІІ.  Оголошення теми і завдань уроку
-  Сьогодні на уроці ми продовжимо ознайомлюватись із таким жанром як «анімалізм», навчимось зображувати ваших улюбленців – тварин.
IV. Засвоєння нових знань
1) розповідь з елементами бесіди
-  Нам у роботі сьогодні допоможе тітонька Сова, яка підготувала для нас цікаву інформацію. Давайте подивимось.
(Розповідь вчителя супроводжується показом мультимедійної презентації або показом картин, фото чи малюнків)
Вперше людина почала малювати дуже давно, тисячі років назад. Свої перші малюнки люди малювали на скелях. Спочатку вони були недосконалі.  Темою таких малюнків, які створювала прадавня людина, були тварини. Вони були спогадами про вдале полювання, засідки, переслідування та перемоги над хижаками. Такі малюнки надавали людини впевненості в собі, робили її сміливішою, відважнішою.
Із часом життя людини вже не залежно від вдалого полювання. Люди навчилися приручати та розводити тварин. Тварини ставали не тільки сусідами, але й друзями та помічниками. Першим була приручена собака, а потім коза, корова, кінь, кішка і т.д. Люди навчилися вбачати в них красу, силу, мужність, уособлення богів і предків.
Тварини стали частиною мистецтва, і тоді з'явився окремий жанр – анімалізм.
Малювати тварин дуже цікаво, адже вони, як і люди, мають свої звички, свій характер. Митців, які спеціалізуються в цьому жанрі, називають анімалістами.  Художники - анімалісти завжди намагалися не тільки зобразити тварину реалістично, а й передати її внутрішній світ.
- Що потрібно знати й уміти художникові, щоб стати справжнім анімалістом?
Один із відомих художників-анімалістів Василь Ватагін  вважав, що не достатньо просто передати зовнішню схожість зображувальної тварини з натурою, потрібно пізнати всю складність характеру тварини, відчути тварину, проявити глибокий інтерес до неї, любити її. Спостережлива людина помітить «пихатість» гордовитого лев чи «благородність» вірного собаки. Без цього не варто й розпочинати цю досить складну і копітку справу – зображувати тварин.
- Давайте розглянемо картини художників анімалістів, і спробуємо описати, відчути тварину.
( Учитель пропонує дітям уважно розглянути репродукції картин художників-анімалістів, описати тварину за малюнком і висловити своє ставлення до неї.
Учитель демонструє учням репродукції творів у різних видах живопису, не акцентуючи увагу на техніці виконання.
Запропонована розповідь має на меті сформувати в учнів загальне уявлення про різноманітні способи зображення тварин.)
- Давайте розглянемо картину художника Едгар Ханта яка називається «Домашні тварини»
Описание: C:\Users\user\Desktop\Едгар Хант.jpg

     -  Що ми бачимо на картині?
-         Де знаходяться головні герої?
-         Що ще на картині зображено?
-         Які кольори підібрані художником?
-         Який настрій передав художник?
-         Що вам подобається в картині?
- ось тут в нас ще є декілька картин (демонстрація картин інших художників).
2. Аналіз зразка
-    Подивіться на малюнок
-    Що зображено на ньому?
-    Де на малюнку розміщений їжачок?
-    Якого він розміру?
-    З яких частин складається тіло їжачка? ( тулуб, голова, ноги…)
-    Яку геометричну фігуру нагадує тіло їжачка? (овал )
-    Яким кольором зображені голки?
3. Пояснення послідовності виконання олівцем
(Учитель пояснює крок за кроком як побудоване тіло тварин)
-  Роботу розпочнемо з зображення головного героя, якого намалюємо в горизонтальному положенні,  посередині альбомного аркуша.
- розпочинаємо малювати з великих частин (у тварин це тулуб і голова), потім малюємо менші за розміром частини (шию, лапи, вуха, хвіст)
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
1) бесіда
- З чого розпочинаємо малювати малюнок олівцем?
-         Де розміщуємо тваринку  на альбомному аркуші?
-         З яких частин складається тіло тварини?
-         З яких частин починаємо малювати?
-         Якими елементами доповнюємо малюнок?
2. Творче завдання.
Гра „Чарівний мішечок” (Діти дістають з мішечка картинки тварин, яких вони сьогодні  будуть малювати. Якщо хтось з дітей вважає, що не зможе виконати малюнок обраної тварини, то її можна замінити на простішу).
VІ. Самостійна практична робота учнів.
Слідкую, виправляю, допомагаю, стимулюю…

VІІ. Підсумок уроку
1) аналіз та оцінювання  учнівських  робіт
Вибираю найбільш вдалі роботи, і разом з учнями класу їх аналізую:
-         Правильність відображення характерних ознак котика.
-         Звертаю увагу на ком позиційність, розміщення малюнка;
-         Техніку роботи фарбами,  ініціативу в роботі, творчий підхід.
2) узагальнюючий підсумок роботи
-         Що ми навчились на сьогоднішньому уроці?
-         Що цікавого довідались про котів?
-         Твори яких відомих майстрів ми розглядали?
VІІІ. Прибирання робочих місць
-         А зараз учні, прибираємо свої робочі місця, забираємо все зайве.
-         Встали всі рівненько!
-         До побачення!
Діти отримують схеми обраних тварин.







Тема. Іван Кирій  „Незвичайний пацієнт ”.
Мета: ознайомити дітей з творчістю українського письменника І. Кирія, життєвою пригодою, висвітлюючи гідну поведінку осіб, причетних до неї; вчити із розумінням ставитись до „братів наших менших ”; формувати уміння характеризувати головного героя твору,  ставити запитання один одному за прочитаним, знаходити діалоги у тексті, вміти їх читати вдосконалювати навички швидкого, правильного, виразного читання; розвивати вміння орієнтуватися в тексті, виділяти головну думку, спостережливість, уяву,память; виховувати чуйність, любов до тварин.
Обладнання: піручник, портрет І.І.Кирія, мікрофон, набір словникових слів,    ліричний музичний запис.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку
1. Привітання
                            Всі сідайте тихо, діти,
                            Домовляймось не шуміти,
                            Руку гарно піднімати
                            На уроці не дрімати,
                            А знання мерщій хапати.
                            Тож, гаразд, часу не гаймо
                            І урок вже починаймо.
- Подивіться мені в очі. Погляньмо один на одного, посміхнемося.
 Девіз нашого уроку такий:
 Працюй наполегливо, швидко, старанно,
 Щоб жодна хвилинка не втратилась марно.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1. Бесіда
- Якій назві розділу „Читанки” підпорядковані твори, які ви вивчаєте останнім часом? („ У світі пригод”).
 - А зараз прослухайте вірш і скажіть, про пригоди яких тварин, згаданих у вірші, ви читали у цьому розділі?
                            Уважніше круг себе подивись,
                            Навколишньому світу посміхнись.
                            Побачиш ти дерева, трави, квіти –
                            Все хоче жити і радіти.
                   Онде маленьке гусенятко
                   Щойно побачило цей світ,
                   А он руденьке лисенятко,
                   Йому ще теж так мало літ.
                            Птахи і риби, і тварини
                            Завжди залежать від людини.
                            Тож матінку-природу полюби,
                            І гарне щось для всіх зроби.
(Про гусенятка М.Вінграновський „Гусенятко”; про лисенятка Євген Гуцало „Котилася торба”).
- Що було задано на домашнє завдання?
- Що розповідається в цьому оповіданні?
- Хто є головними героями в оповіданні?
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
        1. Вправи на розвиток мовленнєвого апарату
Скоромовка
                   У річці не спиться вусатому сому,
         Сому вусатому сумно самому.
          і 100 рія                       , ха                   100 ліття      дво .
пі 2л                              ві 3 на                 3 май          про 100             

ІV. Оголошення теми і завдань уроку
1. Гра «Здогадайтеся: про кого або про що я розповідаю».
    Мрійник, вигадник, казкар, поет, фантазер – (письменник)
- На сьогоднішньому уроці  ми познайомимося з життєвим і творчим шляхом Івана Кирія  і його оповіданням «Незвичайний пацієнт».
V. Робота над текстом
1. Розповідь вчителя
- Народився Іван Іванович Кирій 12 червня 1924 року в селі Пасківщині Яготинського району на Київщині в сімї селянина. Не маючи повних семи років, пішов до школи і за півроку здолав не тільки „Букваря”, але й „Читанку”, за що був зразу ж переведений до другого класу. Він дуже багато читав дома, читав у полі, пасучи корів, читав потай на уроках. Під впливом прочитаного зародилася смілива думка – а що, коли й самому спро – бувати? Нишком, ховаючись від глузливих товаришів, почав писати.
  А одного разу поштар приніс Іванові чималу посилку. Хлопцевій радості не було меж, адже це були книжки із його бібліотечки, і головне – премія за оповідання „В степу”,  надіслане на конкурс дитячої газети.
   А в 1958 році побачила світ перша книжка оповідань Івана Кирія. Вона розповідала дітям про І.Франка і називалася „Ключі до щастя”. Потім виходять і інші збірки повістей та оповідань „Мій друг Кася”, „Вечеря для  
зайця”, „Пташкам літати” та інші.
         Ми сьогодні ознайомимось із одним з його оповідань, в якому розповідається про одну дуже цікаву тваринку, а хто це ви здогадаєтесь самі. Ось послухайте:
Дуже розумні морські істоти. Ці ссавці дихають повітрям. За допомогою особливих звуків спілкуються між собою, знаходять дорогу. Відомо понад 20 видів цих тварин, які населяють усі моря та океани.  (Дельфіни).
- Який текст я вам зачитала – науково-популярний чи художній?
Вчитель показує малюнок із зображенням дельфінів.(Додаток 1).
- А що ви ще знаєте про дельфінів? (Розповіді дітей).
- Ці тварини дійсно допомагають людям, але й самі вони, як і всі мешканці моря, часто потрапляють в складні ситуації. Свідком однієї такої історії стала дівчинка Тетянка, героїня оповідання , яке ми сьогодні прочитаємо
1. Робота над заголовком твору.
- Поміркуйте, про що може йти мова у цьому творі? (Припущення дітей).
2. Словникова робота.
   а) Пояснення лексичного значення слів.
На дошці записані слова та їх значення.
пацієнт                    - лікувально-профілактичний заклад для                                                           лікування  та відпочинку    
         санаторій               - той, хто пливе чи вміє плавати     
         плавці                      - особа, яка звернулася до лікаря за допомогою
 - Зєднайте пояснення слів, що у правій колонці, з відповідними словами з лівої.  
   б) Читання слів, добір до деяких незрозумілих синонімів
Побо́втатись, Тетя́нчина, стрепену́лась (здригнулась всім тілом), чимду́ж(дуже швидко ), допомага́ючи,  нахроми́вся (зачепився за щось), кипари́совій, затина́ючись,пото́ркала, завага́лася, підбадьо́рило, відсахнулася (відштовхнулася), занурився (пішов під воду).
- Що ви можете сказати про слова спритно і поволі?
3. Читання твору (комбінованим способом).
   а) Читання оповідання до слів „Невже ця риба нападе на них”: вчитель починає, сильніші учні продовжують.
 - Чому дівчинка одна сиділа на березі моря?
 - Кого, на вашу думку, побачили у воді?
    б) Продовжують читання тексту до слів „Адже в мене таких пацієнтів ще не було” самостійно. Гра „Губи”.
 - Я не можу всіх вас запитати, тому самостійно прочитайте текст до слів „Адже в мене таких пацієнтів не було” і звірте, чи ваша версія збігається зі словами автора.
  Перевірку розуміння прочитаного тестуванням.
    1) Яка величезна риба пливла до берега?
   а) акула;                                  б) дельфін.
     2) Чому дельфін виплив на берег?
   а) ліг відпочити;                     б) був поранений.
    3) Кого покликали на допомогу?
    а) лікаря-хірурга;                    б) ветеринара.
    4) Хто побіг за лікарем?
    а) Тетянка;                              б) чоловіки.
Перевірка результатів тестування. (Дитина зачитує відповіді).
 - Встаньте, хто виконав без помилок. Покажіть рухи задоволеного дельфіна.
 - Встаньте, хто допустився помилок. Покажіть рухи стривоженого дельфіна.
      в) Читання тексту до кінця „естафетою”.
4. Робота над змістом  прочитаного. Гра «Мікрофон»
 - Хто і як допоміг дельфінові?
 - Як ви думаєте, чому дельфін звернувся за допомогою до людей?
 - Я дуже задоволена вашою роботою, ви дали вичерпні відповіді на всі мої запитання. А, можливо, хтось із вас хоче поставити питання до класу, побувати в ролі вчителя?
 - Тільки давайте домовимося: відповіді будете давати одним словом.
5. Гра „Закінчіть порівняння”.
* повалився на лівий бік, відкинувши голову, немов ...( ліг відпочити);
* йому було, мабуть, дуже погано, бо він лежав, ніби ... (мертвий);
* він полегшено зітхнув, немов ... (людина).
 - Кого стосуються ці порівняння?
6. Поділ оповідання на частини, складання плану.
 - Під час читання ми умовно поділили текст на три частини. А зараз спробуємо дати заголовки цим частинам.
Орієнтовний план.
 1. Літній день.
 2. Пригода на пляжі.
 3. Допомога дельфіну.
 - До якої частини підходять ілюстрації у підручнику?
 - А яку ілюстрацію можна намалювати до другої частини?
7.Визначення головної думки.
 - Діти,  що вас вразило в оповіданні?
 - Чи могла обійтися тварина без допомоги людини?
 - Отож, яка основна думка твору? (Відповіді дітей).
8. Творча робота.
 - А тепер я пропоную вам спробувати себе в ролі письменника і попрацювати творчо. Напишіть невеличкий роздум на тему (на вибір):
    1.  Мої дії в цій ситуації.
    2.  Скласти продовження оповідання.
( діти працюють під звуки мелодії-релакс).
9. Перевірка творчої роботи.
VI. Підсумок уроку.
 - Сьогодні ми попрацювали над цікавим оповіданням. А як ви думаєте, як можна назвати  того (запис на дошці)
   Хто доброзичливо спостерігає за тваринами, не втручається в їхнє життя, але в потрібну мить приходить на допомогу, той...
VII. Домашнє завдання.
1.     Переказувати оповідання, опрацьоване на уроці.
2.     Намалювати ілюстрацію до оповідання (по бажанню).